Europeans are so judgemental

Autor: Lucia Klimkova | 7.8.2011 o 18:21 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  602x

  Leto 2011 práve trávim v Prahe. Tento krát to nie je tak ďaleko od domova ale predsa je to väčšie mesto, ktoré navštevuje veľa turistov z mnohých krajín. Každý deň sa stretávam s novými ľuďmi rôznych národov, rás a mnohých štýlov. Nie je prekvapením keď cestujem metrom a stretnem obyvateľa Číny, Američana, Japonca, Slováka, Fína či Egypťana. Ženu oblečenú v gotickom štýle, moslimku zahalenú od hlavy po päty, pekného šarmantného businessmana nahodeného v obleku či vysokú blondínu s postavou bohyne navoňanú najnovším parfumom od Gucci. Zdá sa to všetko tak prirodzené, normálne, jednoducho človek si zvykne na ľudí každého druhu. No včera večer som sa nad niečím pozastavila a moja otázka znie: berieme týchto ľudí ako rovnocenných alebo je to len pretvárka, že sme si rovnocenní navonok?  

V mojej izbe sa včera ocitol mladý 25 ročný černoch z Južnej Afriky, ktorého pozval do nášho bytu môj spolubývajúci. Keďže som žila rok v Amerike, kde som mala mnoho kamarátov z rôznych krajín a nemám žiadne predsudky voči iným ľuďom z celého sveta, pustila som sa s ním hneď do reči. Mal výbornú plynulú angličtinu, ktorou ma zasvätil do tajov jeho života. Je študentom na Karlovej univerzite, kde študuje vedecky biológiu a chémiu a čaká ho posledný rok štúdia. V Prahe strávil už päť rokov a keďže jeho rodičia sú veľvyslancami, cestovanie bolo pre jeho od malička prirodzenou vecou. Žil rok na Kube, tri roky v Austrálií, no chcel skúsiť svoje šťastie v Európe. O svojej budúcnosti má jasno. Už teraz kontaktoval niekoľko firiem v Dubaji, kde chce stráviť po štúdiu pár rokov a potom prísť domov do Afriky s kopou peňazí a už do konca svojho života nebude musieť robiť. Ako presne povedal, bude si užívať peniaze, prírodu a chodiť loviť zvieratá so svojimi kamarátmi na pobreží Afriky.

Tak predo mnou sedel inteligentný, komunikatívny, cieľavedomý a hlavne otvorený chlap, ktorý ma prekvapil poznámkou: „ I like how openminded you are. Not many people in Central Europe are.“ Najprv som nevedela reagovať. Nechcela som dať najavo práve to, že má inú farbu pleti ako ja a ani ničím som to nenaznačila. Nadhodil to sám a aj v tom pokračoval: „Europeans are so judgemental!“ Vykríkol, prevrátil očami a porozprával mi príbehy o tom, ako býva v podnájme a majiteľ bytu ho chodí často kontrolovať či je všetko v poriadku, lebo mu neverí. V obchode za ním chodia predavači či niečo neukradol, v škole ho spolužiaci nebrali za rovnocenného kým na konci semestra nezistili, že ma najlepšie výsledky z triedy a chceli od neho doučovanie. Potom vyslovil tú kľúčovú vetu. „ V Prahe som bol aj predtým ako som sem prišiel študovať. Obzrieť si mesto a tak. Všetko bolo OK. Bol som práve ten turista, ktorý bol ubytovaný v dobrom hoteli, míňal som peniaze na drinky v baroch pre turistov. Česi mali zo mňa výhody, zarábali na mne peniaze ako na každom turistovi bolo to v najlepšom poriadku. Ako som sem prišiel ako študent, chcel som sa začleniť do bežného českého života, už to bolo ťažké. Ľudia tu vidia farbu. Mám rád spoločnosť, no na začiatku spolužiaci nechceli prísť na moje party, nepozvali ma na žiadnu zo svojich. Teraz je to lepšie ale trvalo im to pár rokov, kým vôbec dovolili, aby som im ukázal aký človek som.“ Skončil s úsmevom na tvári, no a ja s úžasom na tvári.

Nebolo to prvýkrát, keď som si uvedomila rozdiely medzi ľuďmi ale bolo mi to zase raz povedané úprimne, otvorene do tváre. Je jasné, že nepríjmame nových ľudí tak ľahko ako napríklad v USA a ešte nie sme zvyknutí na túto úplne medzinárodnú spoločnosť, no je zjavné, že raz to príde aj k nám a mi si musíme uvedomiť, že nie sme o nič horší ani lepší od iných. Prečo si Slovák či Čech dovolí myslieť, že je lepší ako Afričan a potom nás rozčuľuje fakt, keď si Nemec myslí, že je lepší ako Slovák. Je čas začať brať ľudí takých akí sú, bez predsudkov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?